Monumentálne stavebné dielo, ktoré zmení Bratislavu: Downtown Yards rastie a prináša mimoriadne výzvy

Downtown Yards od developera JTRE je v súčasnosti jedným z najväčších a najvýraznejších projektov v Bratislave. Na rozsiahlom pozemku východne od Košickej rastie development, ktorý prinesie vznik viacerých veží so stovkami bytov, kanceláriami aj obchodmi. Ide o výzvu nielen pre stavebníka, ale aj dodávateľov. Jedným z nich je spoločnosť PERI, ktorá sa aktívne podieľa na rozvoji bratislavského downtownu.

V metropole vzniká unikátna štvrť

Pod územím, označovaným ako bratislavský downtown, je tradične chápaný priestor vymedzený Dostojevského radom, Karadžičovou, Páričkovou, Košickou, Mlynskými nivami, Plátenníckou, Prístavnou, Pribinovou a Dunajom. Pôvodne išlo o priemyselné srdce mesta, kde sa nachádzali viaceré z najslávnejších výrobných podnikov v Bratislave. V 90-tych rokoch minulého storočia však začali jeden po druhom zanikať.

Z pohľadu dlhodobých plánov na rozvoj mesta išlo o pozitívny proces. Už v 80-tych rokoch sa počítalo s vysťahovaním priemyslu a rozšírením centra Bratislavy východným smerom. Realitou sa táto vízia začala stávať až v druhom desaťročí 21. storočia, keď začali vo výraznejšej miere rásť prvé polyfunkčné projekty najvýznamnejších slovenských developerov.

Veľká časť týchto realizácii bola spojená so vznikom výškových budov, ktoré výrazne zasiahli do panorámy Bratislavy. Kancelárske i bytové veže, dotvorené obchodmi na prízemí, ale aj nákupné centrá či kultivované verejné priestory dodali predtým zanedbanej časti mesta charakter medzinárodnej metropoly. V súčasnosti sa začínajú jednotlivé projekty prepájať a vytvárať tak celistvú zónu s vysokým zastúpením súčasnej architektúry.

Bratislavský downtown je v tomto smere unikátny v medzinárodnom kontexte. Až na niekoľko výnimiek sa európske mestá k výškovým budovám či štvrtiam výškových budov stavali rezervovane. Známe sú panorámy Frankfurtu, La Défense na okraji Paríža, londýnskeho City alebo Varšavy, v iných mestách však boli veže zriedkavejšie. Hoci sa dnes situácia mení, Bratislava predsa len získala netypický charakter, ktorý sa rokmi posilňuje.

Súčasťou tohto procesu je aj výstavba projektu, označovaného ako Downtown Yards. Vymedzený je Košickou ulicou, Mlynskými nivami, Plátenníckou a Prístavnou. Kedysi sa na tomto mieste nachádzala fabrika Gumon, odstránená bola v roku 2008. Dlhšiu dobu boli plochy prázdne, pred časom však už uvoľnené pozemky získala spoločnosť JTRE.

Ten istý developer v lokalite vybudoval niekoľko výrazných projektov vrátane výškových budov. Bolo zrejmé, že mimoriadny bude aj polyfunkčný komplex na pozemku po Gumone. Naznačili to už prvé materiály, ktoré hovorili o sérii veží aj nižších objektov. Definitívne sa tieto úvahy potvrdili po odhalení finálnej podoby projektu. Na okraji downtownu začal vznikať projekt, čiastočne inšpirovaný súčasnou výstavbou v Londýne.

Mimoriadne urbanistické aj stavebné dielo

Downtown Yards je naplánovaný ako komplexná mestská mikroštvrť. Rozdeliť ho možno na dve časti – buď podľa oficiálneho členenia na severný a južný sektor, pričom predelené budú predĺženou Valchárskou ulicou, alebo podľa urbanistického riešenia. Popri Košickej totiž vznikne séria postupne rastúcich bytových domov, kým na Plátenníckej bude séria objektov občianskej vybavenosti. Zástavba na Košickej vhodne reaguje na zástavbu a charakter downtownu, kým nízke budovy popri Plátenníckej na pôvodnú Klingerovu kolóniu, tvorenú rodinnými domami.

Celý komplex bude spolu vytvárať akýsi blok, v strede ktorého bude parková úprava. Pod ním budú umiestnené podzemné garáže, z ktorých budú vyrastať vertikálne objekty. Tri rezidenčné veže budú mať 16, 18 a 28 podlaží, prepojené budú osempodlažnými sekciami. Najvyššia však bude kancelárska veža s 35 podlažiami. Budovy pri Plátenníckej budú mať od troch do ôsmich podlaží.

Je tak zrejmé, že ide o nesmierne náročnú stavbu. Potvrdzuje to aj Radoslav Kopka, konateľ spoločnosti PERI pre Slovensko. PERI je jeden zo svetovo najvýznamnejších dodávateľov debnení a lešení, pričom sa globálne podieľa na viacerých prestížnych projektoch vrátane mrakodrapov. Na Slovensku sa jej meno spája s viacerými realizáciami v downtowne, medzi ktoré patrí aj prvý bratislavský mrakodrap Eurovea Tower.

Firma tak vstupuje do známeho prostredia. „V princípe veľké stavby sú spôsobom výstavby rovnaké,“ konštatuje Kopka. „Vysoká miera organizácie, predvídanie situácii, plnenie termínov, zabezpečenie veľkého objemu materiálu, koordinácia vykládok materiálu na stavbe, stráženie efektivity využitia materiálu, podpora na stavbe...,“ vypočítava, čo sa očakáva od dodávateľa.

Projekt začal vznikať už pred niekoľkými mesiacmi. Po výkope stavebnej jamy sa začalo so zakladaním a budovaním podzemných podlaží. V súčasnosti už rastú nadzemné podlažia na prvých objektoch. V krátkom čase tak začne projekt dotvárať panorámu nového centra mesta.

Podľa Radoslava Kopku je Downtown Yards v každom prípade mimoriadny svojim rozsahom i lokalitou. „Na stavbe sú navrhnuté klasické debniace systémy, no jedinečná je vďaka svojej veľkosti a komplikovanému tvaru železobetónových konštrukcií,“ popisuje. Rozľahlosť projektu si vyžaduje zaobstarať debnenie v obrovskom objeme. „Doposiaľ sme na stavbu dodali úctyhodných 900 ton nájomného materiálu,“ približuje Kopka.

„PERI má veľmi veľkú výhodu. Je to medzinárodná spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami a s výnimočným portfóliom. Vieme zadovážiť akékoľvek množstvo materiálu, ktoré bude efektívne nasadené pre výstavbu železobetónových konštrukcií s cieľom zabezpečiť plynulú výstavbu,“ pripomína R. Kopka.

Úspech závisí od kvalitných dodávateľov

JTRE s PERI spolupracovalo už viackrát, preto dobre pozná kapacity aj možnosti firmy. Tá zas rozumie, že realizácia tak obrovských zadaní si vyžaduje aplikáciu špecifických postupov. „Starostlivo plánujeme a objednávame materiál vopred, aby sme pokryli veľké objemy podľa požiadaviek zákazníka,“ konkretizuje konateľ firmy.

Ďalším krokom, ako zabezpečiť bezproblémový priebeh výstavby, je zabezpečenie dostatku ľudských kapacít. Pre firmu pracujú stovky pracovníkov a významný počet z nich je priamo na stavbe Downtown Yards. „Na stavbe pracuje viacero tesárskych partií, čo si vyžaduje koordináciu a množstvo projekčných prác,“ objasňuje Radoslav Kopka dôvody, prečo projekt rastie tak rýchlo. „Je fascinujúce sledovať, ako sa stavba postupne formuje – na jednej strane zakladanie, na druhej už „vykúkajú" ŽB konštrukcie nad terén,“ dodáva.

V dohľadnej dobe pribudnú aj náročnejšie práce. „Downtown Yards je veľkolepý a vyžaduje špeciálne statické riešenia, ako tie, ktoré nás čakajú v najbližšom čase s realizáciou špeciálnej podpernej konštrukcie,“ avizuje Kopka. PERI však má za sebou komplexné projekty v rozličných výškach a situáciách. Na špecifické stavebné postupy vrátane architektonicky náročných riešení je teda firma pripravená.

Na to, aby to spoločnosť zvládla, má vybudovaný overený a fungujúci systém, na základe ktorého je Kopka presvedčený, že PERI zvládne aj takúto výzvu. „Tento projekt je dôkazom toho, že úspech závisí od spolupráce všetkých strán – od obchodných zástupcov, projektantov, až po logistické oddelenie a našich servisných technikov,“ zdôrazňuje. Keďže ide o veľkú firmu, dokáže stavebníkom poskytnúť v tomto smere kompletné služby.

Downtown Yards bude projekt, ktorý zásadne ovplyvní panorámu Bratislavy. Kancelárska veža bude medzi najvyššími budovami v meste. Citeľne prevýši priemernú výšku zástavby v downtowne na úrovni približne 115 metrov, čím si vydobyje výrazné miesto pri diaľkových pohľadoch. Nižšie budovy zas dodajú prostrediu potrebnú hustotu, čím bude štvrť pôsobiť mestskejšie a živšie.

Ide o prestížnu záležitosť, a to nielen pre developera, architektov alebo klientov, ktorí tu kúpia byty alebo otvoria prevádzky či kancelárie. Ide o významné zadanie aj pre dodávateľov, ktorí premenia vízie investorov na realitu, ďalšie desaťročia dotvárajúcu obraz mesta. Kľúčoví developeri si význam spolupráce s dôveryhodnými dodávateľmi uvedomujú, preto sa PERI objavilo aj na tomto projekte.

Firma tak opäť potvrdzuje svoj pevný vzťah s bratislavským downtownom. Debnenia či lešenia pôsobia ako menej dôležité časti výstavby projektu, v skutočnosti by však bez kvalitných produktov a dodávateľov bol vznik ambicióznych projektov len sotva možný. PERI opäť potvrdzuje, že k takýmto spoločnostiam patrí, preto sa aj na tejto stavbe objavuje logo, spojené s realizáciou najvyšších veží v Bratislave.

Dátum
12. decembra 2024